Lyžařský areál Fichtelberg

Fichtelberg je s výškou 1214,6 metrů nejvyšší horou německé části Krušných hor, spolkové země Sasko i celé bývalé NDR. Společně s okolím blízkého českého Klínovce tvoří centrum zimních sportů v Krušných horách. Na úpatí hory leží nejvýše položené město Německa, lázně Oberwiesenthal.

Jihovýchodně se nachází menší z vrcholů hřbetu – Kleiner Fichtelberg (1206 m). Jižněji, už v Čechách za hraničním potokem Polavou leží Klínovec(německy Keilberg) 1244 m, nejvyšší vrchol celých Krušných hor.

Vzdálenost: 1 km

Zdroj: bozi-dar.eu

Elza-ski

Lyžařský areál ElzaSki se nachází v těsné blízkosti (2 km) od velkého lyžařského střediska Klínovec v Krušných horách, sousedí s německým Oberwiesenthalem a leží v nadmořské výšce 900m.

Nabídnout Vám můžeme 2 lyžařské vleky – POMA a TLV – 3 sjezdovky na rozlehlém kopci v Loučné pod Klínovcem (nad Obecním úřadem). Všechny sjezdovky v areálu jsou vybaveny systémem umělého zasněžování a jsou denně upravovány. Velký vlek měří 480m a malý vlek 280m.

Vzdálenost: 1 km

Zdroj: skiloucna.cz

Skiareál Klínovec

SKIAREÁL KLÍNOVEC má za sebou dlouholetou historii. Již od počátků lyžování v Čechách hrál svojí roli v zimních sportech. Na Klínovci je ideální prostředí pro provozování lyžování a dalších sportů na sněhu. Začátky sportovního využití Klínovce můžeme najít již v počátku 20. století.

Již z meziválečného období máme materiály, které dokazují, že se sport na Klínovci rychle vyvíjel. Vše začalo úpravou přírodních skokanských můstků, z nichž zbytky toho největšího jsou stále viditelné v takzvaném Fuchslochu. Tyto můstky využívali nejenom čeští skokani, ale také lyžaři ze sousedního Německa. Pořádaly se tu také vzájemné souboje obou států ve skokanských disciplínách. Roli ve využívání Klínovce pro zimní sporty měl jistě i historický hotel na vrcholku Klínovce, který sportovcům dodal potřebný komfort.

Vzdálenost: 1 km

Zdroj: klinovec.cz

Jízda parní lokomotivou Oberwiesenthal–Cranzahl

Sousední Sasko protíná několik železničních úzkokolejných tratí, po nichž se můžete svézt vláčkem taženým parní lokomotivou. Jedna taková – tzv. Fichtelbergbahn jezdí na železniční trati Kurort Oberwiesenthal–Cranzahl a zpět.

Projížďka vlakem poháněným párou, ve vozech vyrobených v letech 1913–1932 bude skvělým zážitkem nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Vzdálenost: 1 km

Zdroj: bozi-dar.eu

Rozhledna Klínovec

Rozhledna Klínovec je vzdálená 4 km od obce Boží Dar pod vrchem Klínovec (1 244 m n. m.). Jedná se o nejvýše položenou rozhlednu Krušných hor a pátou nejvýše položenou rozhlednu v Česku. Dnešní rozhledna je již čtvrtou svého druhu na tomto místě.

Byla pojmenovaná Vyhlídkovou věží císaře Františka Josefa a slavnostně vysvěcena a předána k užívání dne 3. 8. 1884. Od června 2012 do října 2013 byla rozhledna kompletně zrekonstruována. V přízemních místnostech věže lze shlédnout stálou expozici o historii rozhledny Klínovec včetně záběrů z webových kamer umístěných na ochozu věže.

Vzdálenost: 3 km

Zdroj: mistopisy.cz

Zřícenina hradu Perštejn

Perštejn je zřícenina hradu, která leží na příkrém skalním ostrohu nad obcí Perštejn asi 3 km západně od města Klášterec nad Ohří. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Hrad se dříve jmenoval Borschenstein a dodnes není jasné, kdo a kdy ho založil. Mohl to být Boreš z Rýzmburka, zmiňovaný v období 1248–1276 s odkazem na podobu jeho jména se starším názvem hradu, anebo jeho příbuzní Šumburkové. První písemná zpráva o existenci hradu je z roku 1344 v souvislosti s Bedřichem ze Šumburka, pána na Perštejně.

Vzdálenost: 9 km

Zdroj: mistopisy.cz

Oberwiesenthal

Oberwiesenthal je lázeňské město a centrum zimních sportů v okrese Erzgebirge (Krušnohorský okres), ve spolkové zemi Sasko v Německu na hranicích s Českou republikou. S nadmořskou výškou 914 metrů je také nejvýše položeným městem Německa. Na konci roku 2015 zde bylo registrováno 2194 obyvatel, což představuje za uplynulé desetiletí značný pokles – v roce 2005 žilo v Oberwiesenthalu 2735 obyvatel.

Vzdálenost: 2 km

Zdroj: wikipedia.org